Jak namontovat střešní box
Ať už v zimě nebo v létě, střešní box šetří místo a tím zajišťuje cestujícím větší pohodlí. Pokud jste si střešní box již pořídili nebo přemýšlíte, že by vám ho půjčovna Thule zprostředkovala, rozhodně se nemusíte bát samotné montáže. Jak střešní box správně namontovat?
Střešní nosiče
Prvořadým předpokladem pro namontování střešního boxu jsou střešní nosiče nebo lidově řečeno „zahrádka“. Jedná se o příčníky, na které bude střešní box připevněn. Standardně nejsou součástí žádného automobilu.
Před vlastní montáží střešní nosiče pevně připevněte ke střeše auta. Udělejte to pečlivě, protože právě příčníky ponesou váhu celé rakve, včetně jejího obsahu.
Třmeny
U starších typů střešních boxů se můžete setkat s takzvanými „U“ třmeny. Jedná se o kovové úchyty, kterými se rakev připevní k příčníkům, a to způsobem, aby vám střešní box nemohl nikdo vzít, pokud jej budete mít zamčený.
Box položíte na střechu. Najdete správnou polohu, aby šly třmeny správně protáhnout předem vyvrtanými otvory. Nezapomeňte, že utahovací matice by se měly nacházet uvnitř boxu, a ne pod boxem. To by vám pak mohl box kdykoli někdo odcizit.
Rychloupínání
Modernější způsob je systém rychloupínání. Půjčovna Thule nabízí odbornou asistenci u všech modelů značky Thule.
Nejprve roztáhněte kleštiny střešního boxu. Poté box položte na střechu takovým způsobem, aby roztažené kleštiny dokonale pasovaly do příčníků. Následně utáhněte kleštiny utahovacím kolem. Pak už můžete střešní box naplnit.
Na co si dát pozor
Při montáži střešního boxu nikdy nezapomeňte na páté dveře auta neboli kufr. Box na střeše umístěte tak, aby šly zadní dveře bez problémů otevírat. Další věcí, kterou berte v úvahu, je rozpětí příčníků. Neměly by být moc blízko u sebe. Čím dále od sebe jsou, tím stabilnější je rozložení váhy rakve. Ideální rozpětí je od půl metru do 0,8 metru.
Nechybí vám něco? Koukněte na příslušenství do auta.