Jak je to s alkoholem při jízdě na kole

Jak je to s alkoholem při jízdě na kole

V Česku je v posledních letech na vzestupu počet jízdních kol. Na kole jezdíme rádi. Pandemie koronaviru navíc přispěla k tomu, že jsme po kolech sáhli v posledních dvou letech jako po variantě aktivní domácí dovolené. Půjčovna nosičů kol zajistila přepravu jízdních kol do cílové destinace. Vzniká ale otázka, zda je možné požívat při jízdě na kole alkohol? Protože existuje celá řada dohadů, zkusíme se opřít o reálná fakta.

Jak to tedy je?

Smím si dát alkohol, když pojedu na kole? Ačkoliv existuje celá řada dohadů a teorií, odpověď je jasná. Ne. Není to možné. Pokud tedy nebudete jezdit jen po vlastní zahradě. Jakmile se rozjedete po prvním chodníku, cyklostezce nebo po silnici či cestě, stáváte se automaticky účastníky silničního provozu. A v takovém případě zákon mluví nekompromisně: přípustná je nulová tolerance alkoholu.

O tom, že jízda na kole není úplně taková legrace svědčí fakt, že podle dopravní agentury Besip způsobí 30% všech nehod cyklistů ti, kteří řídili kolo pod vlivem alkoholu.

Jaké tresty hrozí?

Zatímco v sousedním Polsku můžete při řízení kola pod vlivem alkoholu přijít na místě o řidičský průkaz (samozřejmě pokud ho máte), v tuzemsku tak přísný postih nečekejte. Přesto se může jízda s alkoholem v krvi pěkně prodražit. Pokud například nadýcháte hodnotu do jednoho promile, očekávejte pokutu v rozmezí od 2500 do 25000 Kč. Pokud budete mít hodnotu vyšší než jedno promile, nemine vás pokuta od 25000 do 50000 korun. A to už je hodnota kvalitního jízdního kola. Ve výjimečných případech, například při zranění dalších osob, případně při jejich úmrtí, ukládá zákon trest až do výše tří let vězení natvrdo.

Jezdit na kole patří k aktivní dovolené. U někoho je to i každodenní dopravní prostředek. Půjčovna nosičů kol vám sice dokonale poradí s přepravou vašeho kola automobilem, ale rozhodnutí, zda si sednete za řídítka s jedním nebo více pivy, už je jen na vás.

X
Call Now Button